top of page
יוכי שגב - דף הבית
  • תמונת הסופר/תיוכי שגב

מה זה שגיאה 404 ומה זה הפניית 301? האם זה חשוב? ואיך לקחת את הלימון ולעשות לימונדה?

עודכן: 28 בינו׳

במאמר זה נבין מה זה בכלל דף שגיאה 404 ולמה הוא קיים, נבין מה זאת הפנייה 301 ואיך ההפנייה עוזרת לנו מול הלקוחות וגם מול גוגל. נלמד לייצר דף שגיאה ידידותי ונעים שאפילו מעלה חיוך על פני הלקוחות שלכם, נלמד לייצר הפניית 301 שתעזור לSEO שלנו ולבסוף, ונלמד כמה קל ופשוט להכין דף שגיאה 404 בוויקס.מקדם אתרים יושב ומקליד במחשב
הפניית 301 לדפים באתר

דף שגיאה 404 מה זה ולמה זה קורה?


הודעת שגיאה 404 היא הודעה שכל כולה מודיעה שהשרת לא מצא את הדף שאנו מחפשים והוא מחזיר את ההודעה ה"ברורה" הזו במקום. לפני שנים, כאשר היינו מחפשים דף באתר שלא נמצא, אכן היינו מקבלים את ההודעה היבשה הזו אבל היום, הודעות שגיאה 404 הפכו לדפים מעניינים אפילו מצחיקים ואפילו עם פוטנציאל מכירתי.


מתי נקבל הודעת שגיאה 404?


כאמור נקבל הודעת 404 כאשר אנו מחפשים דף מסויים באתר והדף לא נמצא. למי מבניכם שרוכש לעיתים באתר הקניות אמזון, אם תחפשו מוצר שהיה בעבר ועכשו כבר לא נמכר, או שרשמתם URL לא תקין, תקבלו דף עם תמונה של כלב (אמזון מראים את הכלבים של העובדים בדפי 404 וזה כמובן מרגיע את הכעס של הקונה שהוא לא מוצא את מה שהוא מחפש, הקונה כבר לא מאוכזב והוא אפילו מחייך למראה הכלבים- זו בהחלט מחשבה יצירתית ומעניינת). אז דיברנו על דף מסויים שלא נמצא, או לינק לא תקין, יכול להיות גם שהשרת עצמו לא תקין או איטי מדי, דומיין לא תקין או לא קיים, אבל הרב המכריע של הפעמים שתתקלו בדף שגיאה 404 זה בשל העובדה שבעבר דף אכן קיים, אבל מסיבה כלשהיא הלינק / URL שמוביל אליו השתנה = המצב הזה נקרא לינק שבור. כדי לתקן לינק שבור צריך ליצור הפניית 301.

מה זה הפניית 301? ולמה צריך את זה?


הפניית 301 היא בעצם הדרך שלנו לומר לשרת שיחבר את הלינק הישן ללינק החדש של הדף כלומר, תציג את דף (שהURL שלו השתנה ועכשו יש לו URL חדש) כאשר מכניסים את לינק הישן.

הפניית 301 חשובה גם מול הלקוחות וגם מול גוגל. מבחינת הלקוחות שהם מגיעים ללינק שבור וכתוצאה מכך לדף 404, הם מבולבלים, לא מבינים אם עשו משהו לא בסדר ובעיקר מרגישים תחושת אי נוחות גדולה, חלקם עלולים לעזוב את האתר או לכעוס או להתייאש. מבחינת גוגל, הם רוצים לראות שהאתר מעניין את הלקוח, שהלקוח נשאר באתר זמן רב, ובמידה ויש לינק שבור, גוגל מזהה בעיה באתר ומוריד את האתר בדירוג התוצאות שלו.


איך לזהות לינקים שבורים באתר?

יש כמה וכמה כלים חינמיים לזיהוי לינקים שבורים האתר כגון error404.atomseo.com או deadlinkchecker.com וכמובן בגוגל סרץ קונסול. אפשר ורצוי מדי חודש להריץ בדיקת לינקים שבורים ולתקן. בנוסף, פעמים רבות הלקוחות עצמם יתקלו בדף השגיאה ויתריעו על כך לבעל האתר. חשוב לאסוף את הפרטים ולתקן.


איך לייצר הפניית 301 בוויקס?


פשוט מאד, בדשבורד של האתר, בחרו בMARKETING & SEO, בחרו ב SEO, במסך שנפתח בחרו בURL Redirect Manager. צרו הפנייה חדשה, הכניסו את הלינק הישן, הכניסו את הלינק החדש ושימרו. זהו! הקלות ונוחות העבודה בוויקס באמת מאפשרים עבודה מהירה וקלה.אם יוצרים הפניות 301, האם עדיין צריך דף שגיאה 404?


הפניות 301 בהחלט מצמצמות את ההתכנות שלנו לפגוש את דף השגיאה 404 (לשם כך נדרשת עבודת תחזוקה על האתר) אבל גם הן לא מבטלות את הצורך שבו ובשל כך, חשוב שיהיה לנו באתר דף שגיאת 404 נעים ומזמין , שיפנה בחזרה את הלקוח לדף קיים באתר, כך שהלקוח יצא מחויך מהחוויה ולא יעזוב את האתר.


מה קורה אם לא יצרתי דף שגיאה 404?

דף שגיאה 404 הוא אוטומטי אבל אם לא יצרנו דף מעניין ונעים הלקוחות יקבלו דף יבש שלא מסביר את קרה ומה צריך לעשות. מאד מומלץ להקדיש זמן וייצור דף מעניין שימנע מהלקוחות רגשות שליליים ויסביר מה הצעד הבא לעשות.


איך מקימים דף שגיאה 404 בוויקס?


יותר פשוט מזה אין, בפלטפורמה של וויקס, במצב עריכה, בחר בניהול דפים, הוספת דף, וויקס נותן כמה דוגמאות לדף 404, אפשר להתלבש על אחד הטמפלטים , להוסיף תמונה את GIF מצחיק, הסבר על מה קרה ואיך אתם ממליצים ללקוח להמשיך מכאן (לחזור לדף הבית, המלצות על מוצרים מסויימים וכדומה). ניתן גם לבקש מהלקוח שישלח למנהל האתר את הכתובת על מנת שתוכלו לתקן (ניתן לעצב טמפלטים בתוכניות הפרימיום בלבד). חשוב שהדף יהיה מוסתר ולא יראה בתפריטים ובסוף לפבלש. בוויקס סטודיו, עדיין אין טמפלטים מוכנים (נכון ליום כתיבת המאמר 28/8/23) ולכן מה שצריך לעשות הוא ליצור דף חדש, הכתובת של הדף חייבת להיות error404, לעצב את הדף איך שבא לכם (כמובן להכניס את הדברים החשובים כמו טקסט, קישורים לדפים אחרים, תמונה או GIF מעניין, הסבר על מה שקרה, בקשת פידבק וכדומה). חשוב שהדף יהיה מוסתר ולא יראה בתפריטים, בנוסף בחוצץ הSEO חשוב לבחור באפשרות שגוגל לא יאנדקס את הדף בדפי התוצאות שלו, וכמובן בסוף לפבלש.


רעיונות לדפי 404 טובים


הרשת מלאה ברעיונת טובים יותר ופחות. אני חושבת שהדף 404 הוא חלק מהאתר ולכן צריך להיות ברוח האתר, תוכלו להתרשם מהרעיונות ברשת אבל חישבו איך אתם מתאימים את הרעיון אליכם ויוצרים את הדף הטוב ביותר עבורכם ועבור הלקוחות שלכם.

Comentarios